Ett snabbt recept som jag improviserade ihop med vad jag hade i kylen, och lite inspiration online – what’s not to like? Snabbt och enkelt med minimalt att diska efteråt.
Biffarna gör sig bäst med någon form av sås, salsa eller chutney – annars kan det bli lite torrt med bara ris till. Eftersom jag redan hade rabarberchutney så använde jag det, och resultatet blev jättegott. Låt ödet avgöra!
4 portioner
45 minuter
Salsiccafärs, 500 g
Majs (avrunnen), ca 200 g
Vitlök, 3-4 klyftor
Ägg, 1 st
Panko/ströbröd, ca 1 dl
Ris (valfri sort)
Salt
Svartpeppar
Smör/olja för stekning
Sås/salsa/chutney som tillbehör
Börja koka riset enligt anvisningarna på förpackningen. Ställ det åt sidan med locket på när det är klart.
Lägg färsen och majsen i en skål. Salta och peppra generöst. Skala och riv ner vitlöksklyftorna. Knäck och tillsätt ägget. Häll till att börja med i ½ dl panko/ströbrod och blanda smeten noga. Det går att använda en sked eller slickepott, men det är enklast med händerna.
Smeten ska bilda en sammanhängande boll som lossnar lätt från skålens sidor, men inte vara för klibbig eller vattnig. Tillsätt mer panko/ströbröd och arbeta in det tills önskad konsistens uppnåtts.
Starta ugnen på 150 grader.
Tillsätt smör och olja i en djup, ugnssäker stekpanna och sätt den på hög värme. Under tiden pannan blir het, dela smeten i 8 lika stora delar. Blöt händerna, forma varje del till en tjock färsbiff och lägg direkt i pannan. Stek biffarna på båda sidor så att de får fin yta.
Ställ in stekpannan i ugnen under tiden riset kokar klart, eller ca 8-10 minuter, tills biffarna är genomstekta.
Servera två biffar per portion på en bädd av ris och toppa med flingsalt och en rejäl slev av ditt val av tillbehör.